Kilkudziesięciu seniorów, mężczyzn i kobiet na scenie. Konferansjerami - kilkunastoletni strzyżowianie. Siedząc na widowni, również obok starszych i całkiem młodych osób, można odnieść wrażenie, że jesteśmy w czasach z jednej strony słusznie minionych, z drugiej - takich, w których rozrywka oznaczała ciągłe spotykanie się i wspólne działanie. Bez ekranów - telewizora, komputera, smartfona.
Mamy dość podglądania czyjegoś życia na niby. (…) Chcemy życia prawdziwego, spotkania osobistego, śpiewania wspólnego i śmiechu szczerego - słyszymy ze sceny. Trudno byłoby o lepsze podsumowanie idei, która przyświeca organizatorom projektu “Lepiej razem - razem lepiej”, w ramach którego powstał spektakl. Widowisko ma być wystąpieniem przeciwko samotności, bierności i apatii.
Tylu ludzi na scenie, starszych. Wyszli z tych domów i z zadowoleniem siedzieli. Ja ich podziwiam, chciałabym być tak aktywna jak oni w tym wieku. Dla mnie to jest przeżycie duchowe. Taka zachęta do zmiany siebie - opowiadała wzruszona Pani Maria ze Strzyżowa.
Bardziej jeszcze zaskakuje w tym wszystkim nieustanna, jakby oczywista obecność młodych ludzi w wieku wnuków czy może nawet prawnuków seniorów. Lokalne przyśpiewki, których często nikt poza najstarszymi nie pamięta, przeplatają się z melorecytacją w wykonaniu najmłodszych, którzy toczą bitwę na słowa o wyższości jednej gminy nad drugą (Strzyżów vs. Niebylec).
Młode osoby zobaczyły humor osoby dojrzałej. To, że ich babcie i dziadkowie potrafią żartować, potrafią się wygłupiać, potrafią śpiewać - mówi Pani Maria z Wysokiej Strzyżowskiej. Zobaczyliśmy dawne czasy, jak ludzie żyli i jak byli otwarci dla siebie. To było naprawdę potrzebne, że tak wszyscy razem, a nie tylko elita - zgodnie podsumowują widowisko seniorzy.
Wioletta Drozd, przewodnicząca Rady Miasta Strzyżowa zwraca uwagę na potencjał, jaki niesie ze sobą współpraca między dwiema gminami, Niebylcem i Strzyżowem. To jest niesamowity potencjał. Kropla drąży skałę. Jednak osoba nie może nic zdziałać, to w grupie jest siła. Żyjemy w czasach ogromnej konkurencji, ważne że tutaj się wspieramy, także na poziomie międzyludzkim - mówi.
Powtórka sobotniego „Między nami szoooł”, który odbył się w Domu Kultury “Sokół” miała miejsce nazajutrz w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu. Podczas wydarzenia odbyła się też premiera nakręconych w ramach projektu teledysków.
Zapraszamy na kanał YT Fundacji: www.youtube.com/channel/UCEtFJwUsNAfxkTD307Riv1Q
Galeria zdjęć z wydarzenia
Widowisko powstało w ramach projektu "Lepiej razem - razem lepiej!" współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Partnerami projektu są Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu i Dom Kultury "Sokół" w Strzyżowie.
* pamuła to tradycyjna podkarpacka potrawa, zupa ze świeżych bądź suszonych owoców (śliwek, czasami innych owoców), była jednym z ważniejszych dań w okresie okupacji i zaraz po wojnie